
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 2.9 mm |
| Width | 1.6 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 5 |
| Height | 1.45 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Frequency | 2 MHz |
| Min Input Voltage | 2.7 V |
| Output Current | 600 mA |
| Output Voltage | 1.2 V |
| Output Type | Fixed |
| Lifecycle Status | Active |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Max Output Current | 600 mA |
| Quiescent Current | 16 µA |
| Switching Frequency | 2 MHz |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Efficiency | 93 % |
| Nominal Output Voltage | 1.2 V |
| Topology | Buck |
| Function | Step-Down |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
Stock: 612
Distributors
pcbx
Unit Price$1.38019
Ext.Price$1.38019
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.38019 | $1.38019 |
| 10 | $1.11907 | $11.19070 |
| 25 | $1.00985 | $25.24625 |
| 50 | $0.91129 | $45.56450 |
| 100 | $0.82237 | $82.23700 |
| 300 | $0.78469 | $235.40700 |
| 500 | $0.74874 | $374.37000 |
| 1000 | $0.71654 | $716.54000 |
